Reklamı kapat





Reklamı kapat
SABAH HABERLER

YÖRELER VE RENKLER FESTİVALİ BAŞLADI

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu yıl 2’ncisini düzenlenen Yöreler ve Renkler Festivali’nin açılışında “Dünyanın neresinde ne olursa olsun Muratpaşa’da barışın, kardeşliğin, paylaşmanın, bayrağını yüceltmek için sonuna kadar çalışacağıma, çalışacağımıza söz veriyorum” dedi. Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu işbirliğiyle bu yıl 2’ncisini düzenlediği Yöreler ve Renkler Festivali, Muratpaşa Kent Meydanı’nda Suzan Kardeş konseriyle […]

YÖRELER VE RENKLER FESTİVALİ BAŞLADI
25 Eylül 2016 - 10:38 'de eklendi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu yıl 2’ncisini düzenlenen Yöreler ve Renkler Festivali’nin açılışında “Dünyanın neresinde ne olursa olsun Muratpaşa’da barışın, kardeşliğin, paylaşmanın, bayrağını yüceltmek için sonuna kadar çalışacağıma, çalışacağımıza söz veriyorum” dedi.
Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu işbirliğiyle bu yıl 2’ncisini düzenlediği Yöreler ve Renkler Festivali, Muratpaşa Kent Meydanı’nda Suzan Kardeş konseriyle başladı.
‘MURATPAŞA’YI OLUŞTURDUK’
Türkiye’nin farklı kültürlerinin Antalya’da tanıtımına olanak sağlayan ve aynı zamanda barış, kardeşlik ve dostluk buluşması olan festivalin açılışında gerçekleştirdiği konuşmada Belediye Başkanı Ümit Uysal, kültürlerini Muratpaşa’ya taşıyan 39 derneği selamladı. Geceye eşi Ümran Uysal ve oğlu Efe’yle birlikte katılan Başkan Uysal Kent Meydanı’nı dolduran binlere “Akdenizli Antalyalılar, Egeli Antalyalılar, Marmaralı Antalyalılar, Karadenizli Antalyalılar, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolulu Antalyalılar” diye seslendi, “Bir bedende buluştuk Muratpaşa’yı oluşturduk. Ayrı gayrı yok. Hepimiz biriz, iriyiz, diriyiz” dedi.
‘YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ DİYENLERDENİZ’
Muratpaşa’da Anadolu coğrafyasında yıllar içinde yoğrulmuş, zorlu sınavlardan geçerek bugünlere gelmiş barış ve kardeşlik kültürünü yaşatmaya kararlı olduklarını kaydeden Başkan Uysal, “‘Kim olursan ol gel’ diyenlerdeniz. ‘Sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz’ diyenlerdeniz. ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyenlerdeniz. Öyle olmakta da kararlıyız” diye konuştu.
NAZIM HİKMET’İN DİZİLERİYLE
Türk şiirinin büyük ustası Nazım Hikmet Ran’ın “Deniz olunmalı, oğlum / bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla” dizelerini yer aldığı ‘Denizin üstünde Ala Bulut’ şiirini okuyan Uysal, şöyle konuştu:
“İşte Muratpaşa’da, Antalya’da bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla deniz olmanın onurunu yaşıyoruz. Sadece Anadolu coğrafyasından değil Rusyalı Antalyalılar, Ukraynalı Antalyalılar da burada. Dünyanın neresinde insan varsa o bizim yol arkadaşımızdır, başımızın üstünde yeri vardır. Dünyanın neresinde ne olursa olsun Muratpaşa’da barışın, kardeşliğin, paylaşmanın, bayrağını yüceltmek için sonuna kadar çalışacağıma, çalışacağımıza söz veriyorum.”
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK STK MERKEZİ
Konuşmasının ardından Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Federasyonu Başkanı Deniz Akgün, Başkan Uysal’a teşekkür plaketi sundu. Akgün, Başkan Uysal derneklerin hayallerinin gerçekleşmesi için her türlü katkıyı verdiğini belirterek, “Bu arada bir müjdeyi de paylaşmak istiyorum. 15 bin metrekarelik, Türkiye’nin en büyük sivil toplum merkezi, dernekler yerleşkesi Muratpaşa’da inşa ediliyor. Bunun için Başkan Uysal’a bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
SUZAN KARDEŞ: ‘UĞRAŞIYORLAR AMA BALKANLARA BENZEMEYECEĞİZ’
Konuşmaların ardından Yöreler ve Renkler Festivali’nin ilk gününde Balkan müziklerini güçlü yorumcusu Suzan Kardeş sahne aldı. Başkan Uysal’ın bir çiçekle teşekkür ettiği Kardeş, Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği bu festivalin amacının herkesi bir araya getirmek olduğunu belirterek, “Belli ki çok uğraşıyorlar bizi ayırmaya ama hiçbir zaman olmayacak Balkanlara benzemeyeceğiz. Bizde ki komşuluk, yan bahçeyi de süpürmek, komşu yokken çiçeğini sulamak, hayvanına bakmak bunlar bizi ayakta tutan şeyler. Bu beraberliğimiz bozulmasın, İnşallah” diye konuştu. Kardeş, 2 saate yakın süre kaldığı sahnede programına bir Türkiye potpurisiyle başladı. Balkan türküleri ve popüler şarkılarla devam ettiği konserinde Suzan Kardeş’e Muratpaşa Kent Meydanı’nı dolduran binlerce kişi danslarla hep bir ağızdan söyledikleri türküler ve şarkılarla elik etti.
YÖRELER VE RENKLER SAHNESİ
Muratpaşa Belediyesi’nin Kent Meydanı’nda 2 Ekim’e kadar devam edecek Yöreler ve Renkler Festivali’nin ilk gününde sahne Barış Sarıca’nın birbirinden eğlenceli gösteriyle açıldı. Muratpaşa Belediyesi MEST Bandosu’nca karşılanan festival konukları Anadolu’nun renklerini Yöre Halk Oyunları ekibinin gösterisinde izlerken Türk Halk Müziği Sanatçısı İlke Türkdoğan ve Muratpaşa Belediyesi Müzik Topluluğu’nun dinletisiyle İç Anadolu’dan Ege’ye, Karadeniz ve Akdeniz’e bir türkü yolculuğuna çıktı.
yoreler-ve-renkler-1

yoreler-ve-renkler-2

yoreler-ve-renkler-3

yoreler-ve-renkler-4

yoreler-ve-renkler-5

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER