YÖRELER RENKLER FESTİVALİ’NDE EĞLENCE PROGRAMLARI İPTAL

Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Yöreler Renkler Festivali’nin Ukrayna, Çerkez ve Girit kültürlerini tanıtılacağı 3’üncü gününde yaşanan terör saldırıları nedeniyle 2 gün süreyle eğlence programları iptal edildi.

Muratpaşa Belediyesi’nin Anadolu Hemşeri Dernekleri Federasyonu’yla düzenlediği Yöreler Renkler Festivali’nin 3’üncü gününde Mardin Şırnak’ta yaşanan terör saldırıları nedeniyle eğlence programları 2 gün süreyle iptal edildi.
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, festivalin 3’üncü gününde Ukraynalı Antalyalıların, Çerkez ve Girit kökenli Antalyalıların kültürlerini tanıtacakları bir gece için biraraya gelirken yine şehit haberleri aldıklarını söyledi. Şırnak ve Mardin’de yaşanan terör saldırısında 10 insanımızı şehit verdiğimizi belirten Başkan Uysal, “Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Gelmiş geçmiş tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Bütün gazilerimize saygılarımızı iletiyoruz. Yaşanan sıkıntılı, matemli olaylar nedeniyle bugün eğlence programlarına ara veriyoruz” diye konuştu.

İNSANLIĞIN DÜŞMANI
İnsan hayatını siyaset masasına koyup, kendisine ölmeyi ve öldürmeyi yol seçen ve buna doğrudan ya da dolaylı katkıda bulunan her kim varsa “insanlığın düşmanı” olduğunu belirten Başkan Uysal, “İnançlarımız diyor ya ‘Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüştür.’ İnsan ölümlerini bütün siyaset dünyasının, bütün aldım verdim hikayelerinin dışına çıkması lazım. Bütün terör metodunu benimseyenlerin, bütün teröristlerin dünyanın neresinde olursa olsun lanetliyoruz, kınıyoruz” dedi.

‘ORTAK PAYDA SADECE ACI OLMASIN’
Festivalin 2’nci gününde kültürlerini tanıtacak Giritli ve Çerkez Antalyalıların geçmişte benzer acıları yaşadıklarını kaydeden Başkan Uysal, “Antalya’da bugün Girit kökenli yaklaşık 30 bin insanımız yaşıyor. Vaktiyle savaşlar olmuş, mübadeleler olmuş, insanlarımız yerini yurdunu bırakıp buraya gelmiş ama kültürlerini de korumuşlar. Yine Çerkez kökenli inşalarımız sürgünler, acılar görmüşler, sıkıntılar çekmişler, buralara gelmişler. Öğrenmişler öğretmişler” şeklinde konuşmasına devam etti.

Tüm bu acılı geçmişe rağmen Muratpaşa’da hayata hep pozitif tarafından bakan bir anlayışı geliştirdiklerini aktaran Başkan Uysal, şunları söyledi:
“Ne diyoruz, ‘Bir bedende buluştuk, Muratpaşa’yı oluşturduk.’ Muratpaşa’daki tasada, kederde, iyi günde kötü günde, aynı kaderi paylaşmaktan, komşuluk etmekten onur duyuyoruz. Bu şehirde kardeşçe omuz omuza, kardeşçe el ele yaşamaktan onur duyuyoruz. Yine geçtiğimiz on yıllarda Karadeniz’in hemen kuzeyinde bulunan Ukrayna’dan Muratpaşa’mıza göç eden çok sayıda komşumuz var. Onlar da, güler yüzleriyle Muratpaşa’mıza renk katan, barışı, kardeşliği ve dayanışmayı artıran insanlar.”

TÜM DÜNYA MURATPAŞA GİBİ OLSUN
Ünlü Ukraynalı şair Taras Şevçenko’nun dizeleriyle konuşmasına devam eden Başkan Uysal, “Diyoruz ki, bütün insanlar kötülükleri bir kenara bırakalım. Zıtlıkları bir kenara bırakalım. Savaşları, çatışmaları bir kenara bırakalım, hadi gidelim. Nereye gidelim? Barışa gidelim, kardeşliğe gidelim, dayanışmaya gidelim, sevgiye ve saygıya gidelim. Temenni ediyorum ki, bütün dünya Muratpaşa gibi olsun” diye konuştu.

STANTLARI GEZDİ
Başkan Uysal, konuşmasının ardından Yöreler Renkler Festivali’nde kültürlerini tanıtan derneklerin stantlarını ziyaret etti. Ukraynalılar Başkan Uysal, ziyaretin anısı yöresel ekmeklerini hediye ederken Çerkezler de Başkan Uysal’a kültürlerini ayrılmaz parçası kalpak giydirdi. Giritli Antalyalılar ise Başkan Uysal’a dantel işlemeli minyatür kaftan hediye etti.
yoreler-renkler-3-gece-1

yoreler-renkler-3-gece-1

yoreler-renkler-3-gece-3

yoreler-renkler-3-gece-6

yoreler-renkler-3-gece-7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir