ULUSLARARASI MANAVGAT TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU BAŞLADI

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile ikicisi düzenlenen ”Barış” temalı “Uluslararası Manavgat Taş

Heykel Sempozyumu” başladı.

Sempozyumun başlaması nedeniyle Manavgat Yukarıpazarcı Irmak Kıyısı’nda bir açılış kokteyli düzenlendi. Açılış törenine Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın yanı sıra oda başkanları, meclis üyeleri, heykeltıraşlar, asistan öğrenciler, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin yanı sıra Manavgat halkı katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından sempozyumun açılış konuşmasını Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yaptı. Başkan Sözen, Manavgat’ta gelecek kuşakların kültür sanat açısından gelişim sağlamaları amacı ile sempozyumun ilerleyen yıllarda da büyüyerek devam edeceğini belirtti. Geçen sene sempozyumun ana temasının su ve taş olarak belirlenen Başkan Sözen” “İçinde bulunduğumuz özel süreç nedeniyle her yerde ifade ettiğimiz barışı, kardeşliği, dostluğu ve hoşgörüyü ön plana çıkarmak amacı ile bu seneki sempozyumun ana temasını ”Barış” olarak belirledik ” dedi.

ŞÜKRÜ SÖZEN’DEN İLK ÇEKİÇ DARBESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, sempozyumun ilk çekiç vuruşunu yapmak için Başkan Sözen’i davet etti. Sempozyumun başlangıç vuruşunu yapan Başkan Sözen, özel olarak hazırlanan bandanayı takmayı da unutmadı. Başkan Sözen açılış için çeşitli okullardan gelen öğrencilerle tek tek ilgilenerek bolca fotoğraf çekindi. Ünlü heykeltıraşlar, Almanya’dan Roland Mayer, İspanya’dan Maguel İsla, İtalya’dan Alessia Farconi, Ukrayna’dan Vasyl Tatarsky, Bulgaristan’dan Zdravko Zdravkov Türkiye’den ise Ahmet Özer, Ayhan Yılmaz, Ömer Emre Yavuz, Enver Güner, Ferit Yazıcı, Dilşad Akçayöz ve Özcan Özkarakoç 20 gün boyunca çalışarak eserlerini ortaya çıkaracak. Yukarıpazarcı Irmak Kıyısında düzenlenen geniş bir alanda sabah 08.30-19.30 saatleri arasında çalışacak olan heykeltıraşlar, 12 adet eser heykeli üreterek Manavgat Belediyesi’ne ve Manavgat halkına hediye edecek.
586a6919

586a6925

586a6938

586a6964

586a7010

dsc_0321

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir