MURATPAŞA ÖĞRETMENLERİN YANINDA

Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’a ‘Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü’ verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende “Öğretmenler görev yaptığı her yerde Atatürk ilke ve devrimlerinin uygulayıcısı ve savunucusu olarak, cehaletle ve karanlıkla savaşmakta, akıl ve bilimin ışığı ile günümüzü ve geleceğimizi aydınlatmaktadır” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde emekli öğretmenler ve ilkokul öğrencilerini buluşturdu, Işıklar Öğretmenevi’nde karanfil dağıttı ve Belediye Kültür Salonu’nda Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan’a ‘Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü’ sunulması törenine ev sahipliği yaptı.
EMEKLİ ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
İlk kutlama Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Evi’nde, Zeytinköy Eğitim ve Bilgi Merkezi öğrencileri ve emekli öğretmenlerin buluşmasıyla gerçekleşti. Şiirler ve şarkılar eşliğinde kutlanan bu özel günde emekli öğretmen Pervin Cephaneci ile ilköğretim 5’inci sınıf öğrencisi Gülderen Ünal’ın günün anlam ve önemini ifade ettikleri mektuplarını birbirlerine verdi.
‘ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE ŞEKİL VERİYORSUNUZ’
Aynı zamanda emekli öğretmen olan Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, burada yaptığı konuşmada “Sizler, yaşadıkları ve öğrendiklerinin toplamı ile ifade edilen insan için eğitim gibi kutsal, kutsal olduğu kadar da zor bir görevi yerine getiriyorsunuz. Gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceği için emek harcayan sizler, kurum olarak ülkemizin geleceğine de şekil veriyorsunuz” ifadelerine yer verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaran, yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözüyle öğretmenlerin yaşamsal önemini vurguladığının altını çizen Cephaneci, milli eğitim politikasının temeli Başöğretmenimiz Atatürk’ün ilkeleri ve görüşlerinden oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.
KARANFİLLERLE KUTLADI
Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Evi’ndeki kutlamaların ardından Cephaneci ve beraberindekiler Işıklar Öğretmenevi’ne geçti. Başkan Yardımcısı Cephaneci, öğretmenlere 24 Kasım dolayısıyla karanfil hediye etti.
BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ
Muratpaşa’da 24 Kasım Öğretmenler Günün kutlaması, akşam saatlerinde Muratpaşa Belediyesi ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası’nca (Eğitim-İş), ‘Millet mekteplerinin açılışı ve Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanın verilişinin yıldönümü’ dolayısıyla gerçekleştirilen ‘Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü’ töreniyle devam etti. Ödüle bu yıl ‘Cumhuriyet değerlerinin korunmasında yaptığı önderlik’ nedeniyle ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan layık görülürken Belediye Kültür Salonu’ndaki törende Başkan Yardımcısı Cephaneci, Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar ve ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş ve çok sayıda davetli yer aldı.
EĞİTİM SİSTEMİNDE YARALAR AÇILDI
Cephaneci, gecede yaptığı konuşmada öğretmenlerin bugün yoksulluk sınırı altında kalan ücretleri, başta atanamayan öğretmenler olmak üzere özlük hakları gibi pek çok sorunla boğuştuğunu söyledi. İktidarın yaptığı uygulamalarla öğretmenlerde ve eğitim sisteminde yaralar açtığını belirten Cephaneci, şunları söyledi:
“Yüce Atatürk, ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir ve yeni nesil sizleri eseri olacaktır’ diyerek öğretmenlere güvenini göstermiştir. Onun koyduğu İlkeler daima ışık tutacaktır. Öğretmenler görev yaptığı her yerde Atatürk ilke ve devrimlerinin uygulayıcısı ve savunucusu olarak, cehaletle ve karanlıkla savaşmakta, akıl ve bilimin ışığı ile günümüzü ve geleceğimizi aydınlatmaktadır Bunun için öğretenlere şükran borçluyuz.”
ÇÖLAŞAN’A ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ
Konuşmaların ardından ADD Genel Başkanı Çölaşan’a ‘Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü’nü Cephaneci ve protokolün diğer üyelerince takdim edildi. Böylesi bir ödülü Atatürk’ün ‘Başöğretmenliği’ kabul ettiği ve millet mekteplerini kurulduğu bir günde almaktan büyük onur duyduğunu belirterek, “Bu onurlu ödül için çok teşekkür ediyorum” dedi.
YEMEKTE BULUŞTULAR
24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Muratpaşa Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (MURGEM)ve Eğitim ve Bilgi Merkezlerinde görev yapan öğretmenler akşam yemeğinde biraraya geldi.
ogretmenler-gunu

ogretmenler-gunu-2

ogretmenler-gunu-3

ogretmenler-gunu-4

ogretmenler-gunu-5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir