Kepez’de katılımcı yönetim anlayışı

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, örnek bir siyaset anlayışı ile yeni kentsel dönüşüm projelerini iktidar ve muhalefet partilerinin ilçe yönetimi ile paylaşarak istişare etti.

Kepez Bölgesinde bulunan Barış, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim mahalleleri sakinleri tarafından gelen talepler üzerine Kepez Belediyesi’nin geliştirdiği kentsel dönüşüm projesi taslağı, düzenlenen bilgilendirme toplantısı Kepez Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Örnek bir siyaset anlayışı sergileyen yönetim, toplantıda iktidar ve muhalefet partilerinin ilçe yöneticilerini ağırlayarak, yeni projeleri tanıttı. Karşılıklı fikir alış verişinin ön planda olduğu toplantıda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, istşare ettiği ilçe başkanlarıyla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek “Yeni kentsel dönüşüm projemizin taslağını, bugün iktidar partimiz ve muhalefet partilerinin ilçe başkanları ile grup sözcülerinin ve İmar Komisyonu Üyesi Meclis Üyeleri ile paylaştık. Hazırladığımız taslağı, niyetimizi ve projenin kurgusal arka planını şeffaf bir ortamda kendilerine anlattık. Projeye katkılarını, fikirlerini talep ettik. Süreci ve bundan sonra takip edeceğimiz yol haritasını aktardık.” sözleriyle örnek bir tavır sergiledi.

“Amacımız, ortak aklın yol göstericiliğinde halkımıza en kazançlı yöntemi bulabilmek.”

Başkan Tütüncü, gerçekleşen toplantıya katılan ilçe başkanları ve meclis üyelerine katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu. Bir arada olarak karar vermenin en doğru sonuca ulaştıracağına dikkatleri çeken Tütüncü, verimli geçen toplantının ardından şunları kaydetti:”Karmaşık her problem karşısında üretmeyi hedeflediğimiz çözümleri, şeffaf bir ortamda, çok sesli tartışma zeminlerinde ele almak, idaremizin en temel yönetsel yaklaşımı oldu. “Ben yaptım oldu” demeden ‘istişare’ anlayışının bereketli ikliminde sorunlarımızı her zaman hep birlikte çözebilmeyi amaçladık. Bu toplantımızdaki değerlendirmelerimiz, siyasi parti başkanlarının değerli katkıları, meclis üyelerimizin fikirleri bu bakımdan çok önemliydi. Neticeleri itibariyle son derece verimli bir toplantı oldu. Siyasi partilerimizin ilçe başkanlarına ve meclis üyelerimize teşekkür ederim.”

Kepez’de yine bir ilk

Kepez’in tarihinde halkı doğrudan bilgilendiren böyle bir toplantı örneğinin olmadığını dile getiren Tütüncü, siyasi parti gözetmeden Kepez’in ortak paydasında buluşarak katılımcı bir müzakerenin gerçekleştirilmesinin katılımcı yerel yönetim açısından çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Halkın kabul etmeyeceği bir öneriyi metazori yöntemlerle halka dayatmaktan yana olmadıklarını söyleyen genç Başkan, “Dönemimiz içinde daha önceki farklı örneklerden de yola çıkarak diyebilirim ki; katılımcı bir yerel yönetim anlayışının en güzel örnekleri Kepez’dedir.Biz, halkımız için en kazançlı yöntemi bulup çıkarırız. Sonsözü hep halkımızın söylemesini isteriz. Bizim birlikte yönetim anlayışımız, en başta halkı içine alan bir birliktelik anlayışıdır. Yeni Kentsel Dönüşüm Projemizi bundan sonraki süreçte mahalleli hemşehrilerimizle paylaşacağız. Sonrasında da mahallelerimize sandık koyup önerimizi referanduma sunacağız. Her bakımdan halkımızın kazançlı çıkacağı bu öneriyi, halkımıza götüreceğiz. Sonsöz demokratik bir ortamda halkımızındır. Halkımız onay verirse Kentsel Dönüşüm projemizi uygulamaya koyacağız. İnanıyorum ki ortak bir mutabakatın ürünü olan bu kentsel dönüşüm projemizi, halkımız en iyi şekilde değerlendirip bize son sözünü söyleyecektir. “ sözleri ile hayırlı olan şekilde devam etmesini temenni etti.
kepezde-katilimci-yonetim-anlayisi_2

kepezde-katilimci-yonetim-anlayisi_3

kepezde-katilimci-yonetim-anlayisi_4

kepezde-katilimci-yonetim-anlayisi_5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir