‘HEPİMİZ EŞİT DERECEDE ANTALYALIYIZ’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sahnenin Akdenizli Antalyalılara ait Yöreler ve Renkler Festivali’nin 2’nci gününde “Köken olarak nereden olursa olsun hepsi, eşit derecede Antalyalı olmuş sevgili komşularım bu festivalle gönüllerimizi, ruhlarımızı buluşturuyoruz” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu işbirliğiyle bu yıl 2’ncisini düzenlediği Yöreler ve Renkler Festivali’nin 2’nci gününde sahne Kahramanmaraş’tan Fethiye’ye uzanan Akdenizli Antalyalılarındı.

GÖNÜLLERİ BULUŞTURUYORUZ
Festivalin 2’nci gününde Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nı dolduran binlerce kişiye “Köken olarak nereden olursa olsun hepsi, eşit derecede Antalyalı olmuş sevgili komşularım bu festivalle gönüllerimizi, ruhlarımızı buluşturuyoruz” diye seslendi. Anadolu topraklarında binlerce yıldır kardeşliğin, dostluğun, sevgi ve saygının paylaşıldığını kaydeden Başkan Uysal, şunları söyledi:
“Bunu en iyi şekilde ifade etmiş bilgelerimiz, ulularımız var. Onların kültürel mirası üzerinde yaşıyoruz. ‘Kim olursan gel’ diyenler var, ‘Bir olalım iri, diri olalım’ diyenler var, ‘Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz’ diyenler var. ‘Yurtta sulh dünyada sulh’ diyenler var. Düşünce dünyasının merkezi olduğuna inananların önünde hiçbir engel duramaz, onlar asla ama asla kandırılmazlar.”

YÖRÜK KÜLTÜRÜ
Festivalde 2’nci günün Akdenizli Antalyalılara ait olduğunu kaydeden Başkanı Uysal, Akdeniz’in geçmişteki adının Pamfilya olduğunu belirterek, “Anlamı, ‘Çok değişik kültür ve topluluklardan gelen insanların barış içinde mutlu yaşadığı yer’ demek. Aslında Antalyamız hala Pamfilya ruhunu sürdürmeye gayret eden bir yer” dedi. Muratpaşa’da uygulanan yerel yönetim anlayışıyla aynı zamanda bu kültürü takip etmeye çalıştıklarını aktaran Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizler en azından o çizgiyi takip etmekte kararlıyız. ‘Akdeniz’ denince akla gelen temel şeylerden bir tanesi Yörük kültürüdür. Yörük kültürü, insan hak ve özgürlükleri temelinde, insanların cinsiyet, din, dil, ırk gibi hiçbir ayrım gözetilmeksizin eşit hak ve hukuka sahip olması temelinde bir yaşamı ifade eder. Paylaşma, işbölümü, 24 saat aktif kalma, hayat entegre olma, üretme katkıda bulunma temelinde Yörük kültürünün bugüne söyleyeceği, öğreteceği kadar çok şey var. Ama maalesef bunları da tam konuşamıyoruz. Ancak bu vesileyle konuşuyoruz, ne güzel.”

PAMFİLYA KÜLTÜRÜ
Akdeniz coğrafyasının aynı zamanda 600 civarında antik kente ev sahipliği yaptığını aktaran Başkan Uysal, “Hepsinden insanlar gelmiş geçmişler. Yeni kuşaklarımıza bu kültürü, bu barış ve kardeşlik kültürünü Pamfilya kültürünü ve sonrasında bizim bu kültürün üzerine koyduklarımızı anlatmamız gerekiyor” dedi.

YÖRELER VE RENKLER SAHNESİ
Muratpaşa Belediyesi’nin Muratpaşa Kent Meydanı’nda 2 Ekim’e kadar devam edecek Yöreler ve Renkler Festivali’nin 2’nci gününde sahne Barış Sarıca’nın birbirinden eğlenceli gösteriyle açıldı. Yöre Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle devam eden gecede Emre Dayıoğlu ve Gülay Diri sahne alırken ikili Teke yöresinin unutulmaya yüz tutmuş türkülerini seslendirdi. Gece Ümran Özdemir’in konseriyle sona erdi.
yoreler-ve-renkler-1

yoreler-ve-renkler-2

yoreler-ve-renkler-3

yoreler-ve-renkler-4

yoreler-ve-renkler-5

yoreler-ve-renkler-6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir