Reklamı kapat

Reklamı kapat
SABAH HABERLER
Reklam

EYLÜL AYI ZAM ŞAMPİYONU: SALATALIK

Antalya turizmindeki kriz Türkiye büyüme rakamlarını da etkilemektedir Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti: “2016 Eylül ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %0,18, Yİ-ÜFE’de %0,29 olarak beklentilerin biraz altında gerçekleşmiştir, yıllık […]

EYLÜL AYI ZAM ŞAMPİYONU: SALATALIK
04 Ekim 2016 - 14:09 'de eklendi.

Antalya turizmindeki kriz Türkiye büyüme rakamlarını da etkilemektedir

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:
“2016 Eylül ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %0,18, Yİ-ÜFE’de %0,29 olarak beklentilerin biraz altında gerçekleşmiştir, yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında % 7,28, yurt içi üretici fiyatlarında % 1,78 olmuştur.

EYLÜL AYI ZAM ŞAMPİYONU: SALATALIK

Eylül ayında TÜFE’nin düşük olması, baz etkisi, tarım ihracatındaki düşüş, iç talebin yavaşlaması, elverişli iklim koşulları, giyim indirimlerinin uzaması gibi faktörlere dayanmaktadır ve önceki yıllarda da görülen bir durumdur. Eylül ayında en yüksek artış gösteren ürün %23,72 ile salatalık olurken bu ürünü %14,96 ile fındık içi ve % 11,67 ile anaokulu ücreti izlemiştir. En fazla düşüş ise %21,36 ile balık, % 20,47 ile limon ve %15,38 ile yurtiçi bir hafta ve daha süreli fazla turlarda olmuştur.

GİYİM VE GIDADA FİYATLAR DÜŞTÜ

TÜFE’nin gerilemesine ürün bazında giyim grubu -%0.31, gıda grubu -%0.20 etki yapmış, akaryakıt fiyatlarındaki artış telafi edilmiştir. Gıda enflasyonu Kurban bayramına rağmen tavuk eti, balık, üzüm, limon, kavun gibi birkaç ürün sayesinde düşmüştür. Eylül 2016’da endekste kapsanan 417 maddeden; 63 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 243 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 111 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir. Bu anlamda TÜFE’de kalıcı bir düşüş yönünde trend kırılımının olup olmadığı Ekim ve Kasım aylarında görülecektir.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,79 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,78 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %4,07 artış olmuştur.
ÜFE’de ise yine pozitif baz etkisi, döviz kuru baskısının azalması, demir çelik gibi ana girdilerde küresel fiyat düşüşünün devam etmesi ve talep yavaşlaması sonucunda 2009 krizi sonrası en düşük oran gerçekleşmiştir. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Eylül ayında aylık en fazla artış enerji mallarında ve yıllık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşmiştir. Önümüzdeki aylarda doğal gaz fiyatı indirimi ÜFE’ye olumlu yönde yansıyacaktır.

BÜYÜMEDEKİ YAVAŞLAMA ENFLASYONU FRENLEDİ

Sonuç olarak iç ve dış talepteki 2. çeyrekte başlayan yavaşlamanın enflasyonu frenlediği görülmektedir. Talepteki gerilemede turizm kayıplarımızın da oldukça etkili olduğu açıktır. Aralık ayında turizmdeki krizin Türkiye ekonomisinde büyümeyi bir puan düşüreceğini ifade etmiştik, maalesef Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek de bu oranı geçen hafta teyit etmiştir.

TURİZMDEKİ KAYIP BATI AKDENİZ’DE ENFLASYONA YANSIDI

Turizmdeki kayıp Bölgemizde işsizlik, finansal yapı göstergeleri gibi enflasyona da yansımış bulunmaktadır. TÜFE oranı, aylık bazda % 0,03, dokuz aylık bazda % 4,79 ve yıllık bazda %7,49 olarak gerçekleşmiştir. Böylece bölgemizde de en düşük Eylül ayı enflasyonu gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Bölgemizde ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre sırasıyla en yüksek artış % 2,67 ile ulaştırma, % 2,64 ile eğitim ve % 0,54 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında olmuştur. Aylık olarak en yüksek düşüş ise % 4,29 ile giyim ve ayakkabı ve % 1,44 ile gıda ve alkolsüz içecekler gruplarında görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış %22,70ile alkollü içecekler ve tütün, % 11,28 ile eğitim ve % 10,93 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleşmiştir.
Bölgemizde enflasyon aylık bazda Türkiye ortalamasının altında kalırken, dokuz aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde kalmıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık ve yıllık bazdaonuncu sırada, dokuz aylık bazda ise sekizinci sırada yer almıştır.”
baskan-davut-cetin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER