Demokrat Parti Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal’dan ENGELLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

Demokrat Parti Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, “ Kaldırımlar, yollar, rampalar, taşıma araçları. Hani bunların hepsi engellilerimize göre düzenlenecekti? Düzenlemeyenlere cezalar yağacaktı? ”diye sordu ve engelli vatandaşlarla, ailelerinin yaşadıkları sorunların artarak devam ettiğini hatırlattı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile açıklama yapan Başkan Kartal, “Her yıl özellikle sayısal olarak vurgu yaptığımız engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşadıkları sorunların göstermelik çözümlerle daha da artırılarak büyüdüğünü üzüntü ile izlemekteyiz” dedi.
Engellilerin yaşadığı sorunlara değinen Hasan Ali Kartal, “Eğitim alanında gelişmelere baktığımızda; hala engellilerimizin evlerinden çıkartılmadığını, çıkartılan engellilerimizin de taşıma hizmetlerinden tutun , verilen eğitim hizmetlerinin seneler öncesinden kalma öğretim modellerinden, öğretmedikleri konularla ilgili sınav sistemlerine kadar, hepsinin göstermelik olduğunun yakından takipcisiyiz.
Sağlık hizmetlerine gelindiğinde; engelli vatandaşlarımız hayatlarını rahatça sürdürebilmeleri için ihtiyaçları olan, yardımcı cihazlara binlerce TL. vermekte, bu yüzden çoğunun evlerinde mahkum olduklarının da farkındayız” şeklinde konuştu.
“ Yüzlerce kişiyi istihdam ettik diyenlere soruyoruz?” diyerek açıklamasına devam eden Başkan Kartal şu ifadeleri kullandı: “Engellilerimiz nerede, nasıl görev yapıyor? Yerleştirildikleri alanlardaki personeller, engellilerimizle ilgili bilgilendirildiler mi? Bunların cevabını bilmediğinizin ve hepsinin bir şov olduğunun bilincindeyiz. Kaldırımlar, yollar, rampalar, taşıma araçları.. Hani bunların hepsi engellilerimize göre düzenlenecekti ve cezalar yağacaktı? Keşke bu işin başındakilerin de biraz vicdanı olsa da mevki korkusunu bırakıp üstüne düşen görevleri hakkıyla yerine getirebilseler.”
Hasan Ali Kartal son olarak, engelli bireylerin hayata eşit katılımının sağlanmasının toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilmesi gereken bir sorumluluk olduğuna dikkat çekti.
enfest-2-turel

engellilerin_yasadigi_sorunlar_nelerdir_h64141

hasan-ali-kartal-demokrat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir