Reklamı kapat

Reklamı kapat
SABAH HABERLER
Reklam

BÜTÜN RUSYA’YI BEKLİYORUZ

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Rusya Gecesiyle devam eden Yöreler Renkler Festivali’nde, Antalya’nın ayrılmaz parçası haline gelmiş Ruslarla komşuluk etmekten çok mutlu olduğunu belirterek “Gelecek yıl bütün Rusya’yı Antalya’ya bekliyoruz. Bunu ekonomik nedenlerle değil en başta insani nedenlerle ifade ediyorum. Ekonomi ve diğer şeyler daha sonra gelen şeyler” diye konuştu. Muratpaşa Belediyesi ve Antalya Anadolu […]

BÜTÜN RUSYA’YI BEKLİYORUZ
02 Ekim 2016 - 9:31 'de eklendi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Rusya Gecesiyle devam eden Yöreler Renkler Festivali’nde, Antalya’nın ayrılmaz parçası haline gelmiş Ruslarla komşuluk etmekten çok mutlu olduğunu belirterek “Gelecek yıl bütün Rusya’yı Antalya’ya bekliyoruz. Bunu ekonomik nedenlerle değil en başta insani nedenlerle ifade ediyorum. Ekonomi ve diğer şeyler daha sonra gelen şeyler” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi ve Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu işbirliğinde düzenlenen Yöreler Renkler Festivali artık birer Antalyalı olan Rusların kendi kültürlerini tanıttığı geceyle devam etti.
MURATPAŞA KÜLTÜRLERİN KESİŞİM NOKTASI
Gecede Ümit Uysal, festival süresince birer Antalyalı haline gelmiş Egelilerin, Akdenizlilerin, Karadenizlilerin, Marmara, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu’dan gelerek Antalya’yı memleket edinmiş komşularının kültürlerini, geleneklerini tanıma şansına sahip olduklarını söyledi. Muratpaşa’nın sadece Anadolu’nun renkleriyle değil Rusya’dan Ukrayna’dan Çerkez vatanından, Girit’ten gelen insanlarla birlikte kuruluşmuş çok kültürlü bir yapısı bulunduğunun altını çizen Başkan Uysal, “Keşke bütün dünyaya örnek olabilsek. Keşke parmağımızı bir kere şaklattığımızda ne açlık ne yoksulluk ne savaş kalsa” dedi.
HEPİMİZ MURATPAŞALIYIZ
Festivalin 8’inci gününde kültürlerini tanıtan Rusların büyük bir kültür hazinesine sahip olduğunu belirten Uysal, “Dostoyevskileri, Tolstoyları, Şolohovları, Puşkinleri, Mayakovskileri yetiştirmiş bir dil. Derin bir kültürü, tarihi bünyesinde barındıran bir toplumla, onların fertleriyle Antalyalılaşmaktan, Muratpaşalılaşmaktan, burada beraber olmaktan, birlikte komşuluk etmekten çok mutluyuz” diye konuştu.
RUSYA’YI ANTALYA’YA DAVET ETTİ
Vladimir Mayakovski’nin “Geleceğin insanları merhaba /Sizi tanımalıyım /Acılarımla geldim, bütün kalp sızılarımla /Her şeyimi sizlere vereceğim /Her şeyimi /Geleceğe ilişkin bütün hayallerimi” dizelerini okuyarak konuşmasına devam eden Ümit Uysal, şöyle konuştu:
“İnsanoğlu bütün hayallerini hep erteliyor. Hep geleceğin insanlarına bırakıyor. Yine bugünde böyle bir dünyada yaşıyoruz maalesef ama inanıyoruz bir gün mutlaka insanlık sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, paylaşmayı muhakkak yakalayacak. Tıpkı Muratpaşa gibi. Ne kadar çok kültür var, ne kadar çok insan var o kadar çok güzellik, o kadar çok renk var. O kadar çok sevgi ve barış var. Neyi paylaşamıyoruz hayatta neyi! Siyasetin sorumluluğunu paylaşan bütün insanlara diyoruz ki, ‘İnsanı duyguları, insanlık duygularını merkeze almadan hiçbir davranış geliştirmeyelim.’ İnsanlık temeldir insanlık insanlığın yegane hazinesidir. Çok teşekkür ediyorum Rus komşularıma sağolsunlar, varolsunlar. Gelecek yıl bütün Rusya’yı Antalya’ya bekliyoruz. Bunu ekonomik nedenlerle değil en başta insani nedenlerle ifade ediyorum. Ekonomi ve diğer şeyler daha sonra gelen şeyler.”
MİNİK ARİNA’DAN DOSTLUK MESAJI
Yöreler Renkler Festivali’nin Rusya Kültür Gecesi’nde, Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı, Başkan Uysal’a Rusya’nın yöresel giysileri gömlek ve şapka hediye eden “Türkiye’nin ve Antalya’nın bir parçası olduk. Biz burada kendi evimizdeki gibiyiz. Burada güzel günler geçirmemiz hep sizin iyiliğinizden dolayı geliyor” dedi. Sahnede Balcı’ya eşlik eden 4 yaşındaki Arina Şahin’in “İki kardeş iki güçlü ülke, ömür boyu beraber olsunlar, hem Rusya hem Türkiye birlikte dostluk ve sevgiyi bugün artık kursunlar” şeklindeki şiiri büyük alkış aldı.

arina-sahin-1

arina-sahin-3

rus-gecesi-6

rus-gecesii-1

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER