BAŞKAN UYSAL’DAN ‘ORTAK AKIL’ VURGUSU

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Doğu Anadolu gecesiyle sona eren Yöreler Renkler Festivali’nde Muratpaşa’da ortak aklı oluşturmak için sivil toplum örgütleriyle birlikte olmaya devam edeceklerini belirterek “Şehirler ortak akılla yönetilmeli. Bir gün bir lider, bir seçilmiş, bir atanmış bir akşam yatıp sabah kalkıp kafasına göre bir şeylerle uyanmamalı. Şehrin bir tartışması, bir arayışı, bir ortak aklı söz konusu olmalı” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu’yla bu yıl 2’ncisinin gerçekleştirdiği Yöreler Renkler Festivali, Doğu Anadolu Gecesiyle sona erdi.
HAYATI FESTİVAL GİBİ YAŞAMAK
Gecede konuşan Başkan Uysal, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘komşuları ve bütün devletlerle iyi geçinen Türkiye’yi’ siyasetin esası olarak belirlediğini belirterek, “Aslında bu sadece devletler için değil insanlar için de geçerlidir” dedi. Atatürk’ün aynı zamanda “Kendiniz için değil millet için el birliğiyle çalışınız” dediğini aktaran Başkan Uysal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Anlamak isteyen için çok şey ifade ediyor, değil mi? Çok değerli komşularım, bir festivalimizin son gününe geldik. Aslında ruhumuz da her gün bir festival var. İnsanları seven, saygıyı, sevgiyi, paylaşımı esas alan barışçı kişiler için festival bitmez ama zıtlık üretmekten hoşlanan, negatif yaklaşan, tasnif etmeye çalışan, bunu yapmadığı zaman huzur bulamayan yapılar için de aslında karmaşa ve matem bitmez. O yüzden, biz burada ki ruhu, bu festivalimizin ruhunu günlük hayatımızın bütün dakikalarına, 365 güne yaymak istiyoruz.”
SİVİL TOPLUMUN ÖNEMİ
Bunun ancak kent kimliği içinde bütün Muratpaşa’yla başarılacağına olan inancını dile getiren Başkan Uysal, bu noktada sivil toplum örgütlerinin önemine dikkat çekti. Sivil toplum örgütlerinin temsil ettikleri insanlarla bir kentin ortak aklının oluşturduğunu belirten Başkan Uysal, “Dernekler çok önemli çünkü şehirler ortak akıl ile yönetilmeli. Bir gün bir lider, bir seçilmiş, bir atanmış bir akşam yatıp sabah kalkıp kafasına göre bir şeylerle uyanmamalı. Şehrin bir tartışması, bir arayışı, bir ortak aklı söz konusu olmalı” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi olarak, bu bağlamda, sivil toplum faaliyetlerini azami desteklemeye gayret ettiklerini kaydeden Başkan Uysal, bunun hayata geçirdikleri belediyecilik anlayışının bir parçası olduğunu söyledi.
FESTİVALDE GELECEK YIL
Yöreler Renkler Festivali’nin 2’ncisi sona ererken gelecek yıl Almanya Gecesi ekleyeceklerini belirten Başkan Uysal, konuşmasını Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket isterim” şiiriyle tamamladı.
MUHARREM AYI MESAJI
Başkan Uysal ayrıca Pazar günü başlayan Muharrem ayı dolayısıyla “Muharrem ayının bütün dünya da ve ülkemizde barış kardeşlik içerisinde yaşanmasını temenni ediyorum. Muharrem duyarlılığı taşıyan bütün komşularımın matemi kabul olsun diyorum” dedi.
dogu-anadolu-gecesi-1

dogu-anadolu-gecesi-2

dogu-anadolu-gecesi-3

dogu-anadolu-gecesi-4

dogu-anadolu-gecesi-5

dogu-anadolu-gecesi-6

dogu-anadolu-gecesi-7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir