BAŞKAN UYSAL ‘TÜRK KADINI LİDER KADINDIR’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen “Doğa’mızda Kadın Var” başlıklı sempozyumda “Bizim kadınımız bütün sorunlara, ağır namus cinayetlerine, eve kapamalara, gerileyen koşullara rağmen lider kadındır. Cumhuriyet ve aydınlanma devrimi sayesinde, Ortadoğu toplumları içinde, bizim kadınımız toplumsal fonksiyonu en yüksek kadındır” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi, ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 68’inci yıl dönümünde 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde, ‘DOĞA’mızda KADIN VAR’ başlıklı sempozyum düzenledi.
Sempozyumda konuşan Belediye Başkanı Uysal, “Toplumda sıkıntılı bütün alanlar kadınların üstüne yıkılmış gibi duruyor” dedi. İnsan Hakları kavramını, ‘Yolunda mücadeleyi sürdüreceğimiz bir kavram olarak’ nitelendiren Uysal, teknolojik buluşların, cinsiyetler arasındaki eşitlik için önemli bir zemin oluşturduğuna dikkat çekti.
Başkan Uysal, “Ortadoğu toplumları içinde, bizim kadınımız bütün sorunlara, ağır namus cinayetlerine, eve kapamalara, gerileyen koşullara rağmen lider kadındır. Cumhuriyet ve aydınlanma devrimi sayesinde, Ortadoğu toplumları içinde, bizim kadınımız toplumsal fonksiyonu en yüksek kadındır. Tüm bunlardan dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen sempozyumda Siyaset ve iletişim bilimci akademisyen Serdar Taşçı, ‘Erkekler adına özür niyetine’ üst-atfını taşıyan, doğa, insan hakları ve kadın üçlemesi üzerine değerlendirmeleri içeren açış konuşmasının ardından, Yazar ve akademisyen Pınar Kür, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi, Tarihçi Dr. Elif Uluğ, yazar ve antropolog Irmak Zileli ile Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ve TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç’a değerlendirmelerde bulundu.
Yazar ve akademisyen Kür, ‘İnsan Haklarının Gelişiminde Kadının Liderliği ve Kişisel Deneyimi’, Dr. Elif Uluğ, günümüz kadın hareketlerinin II. Meşrutiyet döneminden başlayan kökenleri, Yazar ve antropolog Zileli; ‘Yaratan, Yazan, Yürüyen Kadın Kahramanlar’, Deniz Ataç ise ‘İnsan, Kadın ve Doğa Hakları’ başlıklı konuşmalarının ardından dinleyicilerin de sorularını yanıtladı.
dogamizda-kadin-var-1

dogamizda-kadin-var-2

dogamizda-kadin-var-3

dogamizda-kadin-var-4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir