BAŞKAN ŞAHİN TÜRK DİL BAYRAMINI KUTLADI

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin 26 Eylül Türk Dil Bayramı nedeni ile yaptığı açıklamada; ulus olmanın en önemli temel ögesinin dil olduğunu dile getirerek Türk Dil Bayramını kutladı.
Başkan Şahin, Türk Dil Bayramı nedeni ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “26 Eylül 1932 tarihinde gerçekleştirilen ilk Türk Dil Kurultayının yıl dönümü olan 26 Eylül tarihi, ülkemizde her yıl Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Dil, bir ülkenin bağımsızlığını, özgürlüğünü en önemlisi de bir milleti millet yapan en önemli özelliktir. Bizi biz yapan ortak değer, dilimiz Türkçedir. Dünyanın en yaygın ve en zengin dillerinden biri olan dilimiz Türkçemiz, nesiller boyu birbirimizi anlamamızı, duygularımızı paylaşmamızı sağlayan, bizi birbirimize kenetleyen bir unsur olmuştur. Kültürün, bilimin, düşüncenin, sanatın gelişimi ile de dil doğrudan ilintilidir. Bu nedenle bize düşen görev; dilimizi yaşatma, gelecek nesillere aktarma ve dilimize sahip çıkma sorumluğunun bilincinde olmaktır” dedi.
Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Dilimiz zengin, geniş bir dildir. Tüm kavramları anlatma yeteneği vardır. Türkçemiz; kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi, tarihimizi nesilden nesile aktaran, geçmişle bugün arasında köprü kuran en büyük mirasımızdır. Türkçemizi yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve dilimizin zenginliğini muhafaza etmek için, yabancı dillerin etkisinden olabildiğince onu korumalı, işyerlerine, ticarethanelere binalarımıza Türkçe isimler vermeliyiz. Çocuklarımıza ve gençlerimize dilimizin zenginliklerini öğretmeliyiz. Bu duygularla Türk Dil Bayramını kutlar, dilimizi yaşatmanın hepimizin ortak sorumluğu olduğunu hatırlatmak isterim” dedi.
aksu-belediye-baskani-halil-sahin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir