BAŞKAN ŞAHİN’ DEN DÜNYA GIDA GÜNÜ AÇIKLAMASI

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeni ile yayınladığı mesajda; “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 16 Ekim tarihi “Dünya Gıda Günü” olarak kabul etmiştir. Dünya Gıda Günü’nün amacı ise insanlığın temel ihtiyacı olan gıdaya, gıda güvenliğine ve dünyada yaşanan açlığa olan duyarlılığın vurgulanmasıdır” dedi.
Başkan Şahin; “Dünya Gıda Günü, Beslenme ve Besin Savurganlığını Önleme Haftası, her yıl 9-16 Ekim tarihleri arasında kutlanmaktadır. Günümüzün en önemli sorunlardan birisi beslenme sorunudur. Gıda ve beslenme soru olmayanlar besinleri israf ederken, beslenme sorunu yaşayan insanlar ise maalesef, açlıktan ya da açlığa bağlı sorunlardan hayatını kaybetmektedir. İşte bu nedenle; BM üye tüm ülkelerde Dünya Gıda Gününde açlık, gıda üretimi ve tüketimi konuları incelenmekte Beslenme ve Besin Savurganlığını önlemeye yönelik tedbirler alınmaktadır” dedi.

Başkan Şahin mesajına şöyle devam etti; “Tarımın gelişmesi, insanlığın ihtiyacı olan gıda ve gıda ürünlerin artırılması, dünya genelinde açlığı önlemeye yönelik tedbirlerin artırılması zaruridir. Dünya Gıda Gününde hepimizin hatırlaması gereken gerçek hiçbir şeyin sonsuz olmadığıdır. Dünyada tüketilmesi gereken kaynaktan çok daha fazlası tüketilmektedir. Dengesiz tüketim beraberinde açlık ve yoksulluk sorununu getirmektedir. Biz tüketicilere düşen görev; israf boyutunda tüketimden kaçınmak, tüketim çılgınlığının esiri olmamak ve israf ekonomisinden uzak durmaktır” dedi.

Başkan Şahin sözlerini; ilçemizde, kentimizde ve ülkemizde tarımın ve gıda üretimin artırılmasını, israftan kaçınılmasını, beslenme kadar besin ve gıda güvenliğine de önem verilmesi gerektiğini hatırlatarak noktaladı.
img_7913

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir