AĞAÇ DALLARI, BAHÇE ATIKLARI GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR

Muratpaşa Belediyesi, mahallelerden topladığı bahçe atıkları ve budadığı ağaç dallarını gübreye dönüştürüyor Elde edilen organik gübre Muratpaşa Belediyesi’nin park ve bahçelerinde kullanılıyor.
Sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre için yenilikçi çözümleri hayata geçiren Muratpaşa Belediyesi, site ve apartmanların bahçelerinde ortaya çıkan atıkları ve ağaç dallarını doğal gübreye dönüştürüyor.
Mahallerden belli günlerde toplanan her türlü kuru ve yeşil ot ve ağaç budamaları sırasında ortaya atıklar gübre haline getirilmeden önce yerinde öğütülüyor. Bu işlemle küçük parçalara ayrılan atıklar sonrasında doğal gübreye, kompost haline dönüşmesi için harmanlanıyor.
Harmanlama işlemi için parçalara ayrılmış organik maddeler, üre gübresi ilave edilerek katlama yapılıyor. Oluşturulan yığın zaman zaman karıştırılarak havalandırılırken yüzde 45 – 60 oranda su kütlesini kaybetmemesi için yığın sürekli nemli tutuluyor. Bu işlemlerin ardından 3 ay gibi bir sürede kompost kullanıma hazır hale geliyor. Bu şekilde elde edilen organik gübre Muratpaşa Belediyesi’nin park ve bahçelerinde kullanılıyor.

dogal-gubre

dogal-gubre-2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir