Kepez’de başarının formülü ‘3Ç”

“3ç olursa çalmazsan, çaldırmazsan ve çalışırsan hizmet de mali başarı da oluyor” diyen Başkan Hakan Tütüncü, 2017 için de yatırımcı bir bütçe hazırladıklarını söyledi.

Kepez Belediyesinin, Ekim ayı olağan meclis toplantısının devam oturumunda 2017 yılı bütçesi onaylandı.
Yüzde 41’i yatırıma ayrılan 250 milyon 500 bin TL tutarındaki bütçe mecliste oy birliği ile kabul edildi.
Bütçe görüşmesinde Başkan Hakan Tütüncü, 2017’de yapmayı hedefledikleri projeleri de açıkladı.

2017’ye 250 milyon 500 bin TL bütçe

Yapıcı muhalefetin, birlikte Kepez’e hizmet etme anlayışının devam ettiği devam mecliste,7 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.
İlk görüşülen madde olan Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2017 yılı performans programına ilişkin raporu oy birliği ile meclisten geçti.
Daha sonra 2017 yılı bütçesi, gelir tarifesi, kadro cetvelleri ve bütçe kararnamesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu görüşüldü.

“Uzaydan para getirmedik”

Başkan Tütüncü, yapılan yatırımların parasal kaynağına ilişkin bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı: “Ak Partili bir belediye olduğumuz için hükümetimiz tarafından bize ekstra bir para gelmiyor. Bir önceki dönemle mukayese edildiğinde inanılmaz tasarruflar yaptık ve bu tasarrufları yatırıma döndürdük. 3ç olursa çalmazsan, çaldırmazsan ve çalışırsan hizmet de mali başarı da oluyor. 2009’da da kaynaklar vardı. Biz uzaydan, oradan, şuradan para getirmedik. Babam, işten değil dişten artar, derdi. Savurganlık yapmazsan, istismar olmazsa o zaman para birikiyor. Biriken para kongre merkezi, yüzme havuzu, asfalt, park, alt yapı, kültür merkezi, bilim merkezi, semt konakları, etüt merkezleri, aile merkezleri oluyor.”

Yatırımcı bir bütçe

Bütçelerin tahmini cetvel olduğunu ve idarenin hedefini gösterdiğini belirten Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütçemizin 250 milyon 500 bin TL olduğunu ifade etmek isterim. Geçtiğimiz yıla göre bütçemizde yüzde 6.5’lik bir artış var. Bu yıl ki bütçemizin yüzde 41’i yatırıma ayırdık. Bütçeler de yatırımın payı yüzde 33’ün üzerine çıktığında bütçeler yatırım bütçesi olarak adlandırılıyor. Bu nedenle 2017 bütçemizin bir yatırım bütçesi olduğunu ifade etmek isterim. Belediyelerde personel giderleri bütçenin yüzde 30’nu geçmemelidir. Çok şükür bizde bu rakam bütçemizde yüzde 18. 76’dır. Bu rakam Personel giderlerinde ciddi bir tasarruftur.”

Tütüncü’nün konuşmasın ardından yapılan oylamada 2017 bütçesinin 250 milyon 500 bin TL olması oy birliği ile kabul edildi.
Başkan Tütüncü, devam meclisinin ardından Macera Ormanı’nda tüm meclis üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

2017’nin yatırımları

Başkan Hakan Tütüncü’nün bütçe konuşmasında açıkladığı ve 2017’de yapılması hedeflenen projeler ise şunlar;

Hasta konuk evi
Semt Konağı
Sosyal yardım merkezi
Eski köylere sosyal yaşam merkezi
İhtiyaç olan mahallelere aile sağlığı merkezi
Kent Meydanı (44 bin m2)
Drag pisti
Dokuma Minyatür Kent Parkı
Dokuma Bilim Merkezi
Dokuma Nostaljik Araç Müzesi
Varsak Lyrboton Kome Arkeopark

kepezde-basarinin-formulu-3c_2

kepezde-basarinin-formulu-3c_3

kepezde-basarinin-formulu-3c_4

kepezde-basarinin-formulu-3c_5

kepezde-basarinin-formulu-3c_6

kepezde-basarinin-formulu-3c_7

kepezde-basarinin-formulu-3c_8

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir